Organising committee

Paul E. Verweij, Congress president
Jacques F. Meis, Vice-president
Ferry Hagen, Treasurer
G. Sybren de Hoog, Chair Scientific Committee

Regional scientific committee

Teun Boekhout, CBS-KNAW Fungal Biodiversity Centre
Oliver Cornely, Uniklinik Köln
Pedro Crous, CBS Fungal Biodiversity Centre
Andreas Groll, University Children's Hospital Münster
Pieter Jan Haas, University Medical Center Utrecht
Sybren de Hoog, CBS-KNAW Fungal Biodiversity Centre
Ed Kuijper, Leiden University Medical Center
Jacques Meis, Canisius Wilhelmina Hospital
Michael Netea, Radboud University Medical Centre
Ferry Hagen, Radboud University Medical Centre
Bart-Jan Kulberg, Radboud University Medical Centre
Katrien Lagrou, KU Leuven
Johan Maertens, UZ Leuven
Johan Mouton, Erasmus University Medical Centre
Frank Pasmans, UZ Gent
Peter-Michael Rath, Uniklinik Essen
Wendy van de Sande, Erasmus University Medical Centre
Frank van de Veerdonk, Radboud University Medical Centre
Paul Verweij, Radboud University Medical Centre
Han Wösten, University of Utrecht
Bas Zwaan, Wageningen University & Research Centre

International scientific committee

David Andes, Wisconsin, USA
Ana Alastruey-Izquierdo, Madrid, Spain 
Maiken Arendrup, Copenhagen, Denmark 
Sevtap Arikan, Ankara, Turkey 
Darius Armstrong Jones, London, UK 
Ruth Ashbee , Leeds, UK 
Hamid Badali, Sari, Iran 
Matteo Basetti, Udine, Italy
Alexandro Bonifaz, Mexico 
Axel Brakhage, Jena, Germany 
Stephane Bretagne, Paris, France 
Gordon Brown, Aberdeen, UK 
Arturo Casadevall, New York, USA 
Arunaloke Chakrabarti, Chandigarh, India 
Yee-Chun Chen, Taipeh, Taiwan 
Sharon Chen, Sydney, Australia 
Anuradha Chowdhary, New Delhi, India 
Tom Chiller, Atlanta, USA 
Neil Clancy, Pittsburg, USA 
Arnaldo Colombo, Sao Paulo, Brazil 
Oliver Cornely, Cologne, Germany 
Manuel Cuenca, Madrid, Spain 
Eric Dannaoui, Paris, France 
David Denning, Manchester, UK 
Christophe d'Enfert, Paris, France 
Ahmed Fahal, Khartoum, Sudan 
Matthew Fisher, London, UK 
Elizabeth Johnson, Bristol, UK 
Jean-Pierre Gangneux, Rennes, France 
Mahmoud Ghannoum, Cleveland, USA 
Nelish Govender, Johannesburg, South Africa
Neil Gow, Aberdeen, UK 
Andreas Groll, Munster, Germany 
Josef Guarro, Reus, Spain 
Jesus Guinea, Madrid 
Nina Gunde-Cimerman, Ljubljana, Slovenia 
Joe Heitman, Duke, USA 
Martin Hoenigl, Graz, Austria 
Bernhard Hube,  Jena, Germany 
Ashraf Ibrahim, Torrance, USA 
Nick Klimko, Saint Petersburg, Russia 
Dimitrios Kontoyiannis, Houston, USA 
Oliver Kurzai, Jena, Germany 
Katrien Lagrou, Leuven, Belgium 
Cornelia Lass-Floerl, Innsbruck, Austria 
Russel Edward Lewis, Bologna, Italy 
Ruo-yu Li, Beijing, China 
Han Li, Beijing, China 
Wei-da Liu, Nanjing, China 
Michaela Lackner, Innsbruck, Austria 
Shawn Lockhart, Atlanta 
Olivier Lortholary, Paris, France 
Donna MacCallum, Aberdeen, Scotland 
Johan Maertens, Leuven, Belgium 
Josef Meletiadis, Athens, Greece 
Wieland Meyer, Sydney, Australia 
Hideoki Ogawa, Tokyo, Japan Hideoki Ogawa 
Luis Ostrosky-Zeichner, Houston, USA 
Livio Pagano, Rome, Italy 
Patrice le Pape, Nantes, France 
Peter Pappas, Birmingham, USA 
Tom Patterson, San Antonio, USA
David Perlin, NY, USA 
Flavio Queiros Telles, Curitiba, Brazil
Stephane Ranque, Marseille, France 
P-M Rath, Essen, Germany 
Malcolm Richardson, Manchester 
Tom Rogers, Dublin, Ireland 
Emanuel Roilides, Thessaloniki, Greece 
Maurizio Sanguinetti, Rome , Italy 
Martin Schaller, Tubingen, Germany 
Donald Sheppard, Montreal, Canada 
Bill Steinbach, Duke, USA 
Joerg Steinmann, Essen, Germany 
Marcus Teixera , Flaggstaf, USA 
Ryoji Tsuboi, Tokyo, Japan 
Andrew Ullman, Wurzburg, Germany
Roxana Vitale, Buenos Aires, Argentina 
Retno Wahyuningsih, Jakarta, Indonesia 
Thomas Walsh, New York, USA 
Lewis White, UK 
Nathan Wiederhold, San Antonio, USA 
Birgit Willinger, Vienna, Austria
Sean Zhang, Johns Hopkins, Baltimore, USA